Drukarnia opakowań tekturowych i druki reklamowe
10/05/2024

Gdzie ma zastosowanie grafika wektorowa i rastrowaCo to jest grafika rastrowa?

Ten rodzaj grafiki tworzony przez popularne programy typu Paint, Photoshop, Corel Photo-Paint wykorzystywany jest zarówno przy prostych projektach, jak i do bardziej skomplikowanych prac i retuszu fotografii. Obraz grafiki rastrowej zapisany jest przy pomocy dużej liczby maleńkich kwadratowych punktów zwanych pikselami. Popularne formaty plików grafiki rastrowej to: jpeg, jpg, png, gif, raw, tiff, cpt.

Co oznacza grafika wektorowa?

Projekty są tworzone przy użyciu figur geometrycznych i zapisywane w pamięci jako wzory matematyczne, dzięki czemu łatwo można je skalować bez utraty jakości i zajmują niewiele miejsca na dysku. Popularne programy do tworzenia grafiki wektorowej to CorelDraw oraz Ilustrator. Pliki grafiki wektorowej mają rozszerzenia takie jak: cdr, ai, pdf, swf, svg, eps.

Czym różni się grafika rastrowa od wektorowej?

Różnice między grafiką wektorową a grafiką rastrową są najbardziej widoczne przy skalowaniu projektów. Projekt stworzony w grafice wektorowej jest w pełni skalowany, co oznacza, że można go dowolnie powiększać bez utraty jakości. Projekt wykonany w grafice rastrowej przy powiększaniu znacznie traci na jakości, ponieważ pojawiają się widoczne piksele. Dlatego tworząc na przykład logo firmowe lepiej wykorzystać program do tworzenia grafiki wektorowej. Wiadomo, że logo firmowe będzie często skalowane do dużych rozmiarów np. podczas tworzenia reklam do druków wielkoformatowych. Grafika rastrowa natomiast idealnie nadaje się do retuszowania i edycji zdjęć fotograficznych oraz do tworzenia projektów na potrzeby Internetu, gdzie formaty projektowanych reklam są niewielkie.

Drugą różnicą jest szczegółowość projektu. Grafika rastrowa jest bardziej szczegółowa, w programie rastrowym łatwiej uzyskać niesamowite efekty prac. Przezroczystości, gradienty czy cienie są lepiej dopracowane w grafice rastrowej. Grafika rastrowa często bazuje na fotografii cyfrowej, co daje dużo większe możliwości projektowe m.in. fotomontaże. Trzecią różnicą jest waga i rozmiar pliku. Grafika wektorowa potrzebuje mniej pamięci, przez co pliki z reguły są mniejsze niż w przypadku grafiki rastrowej.

 • skalowanie projektu (stratne w grafice rastrowej i bezstratne w grafice wektorowej)
 • sposób przechowywania informacji (w grafice wektorowej informacja przechowywana jako krzywe a w rastrowej jako bitmapa)
 • szczegółowość projektu (w grafice bitmapowej jest duża a w grafice wektorowej mała)
 • rozmiar pliku (pliki grafiki rastrowej z reguły są większe niż pliki grafiki wektorowe)< >
 • logotypy firmowe, infografiki, mapy, ilustracje, flagi, herby
 • druki wielkoformatowe m.in. banery reklamowe, tablice informacyjne, reklama na samochód lub autobus
 • plakaty, rollupy
 • gazetki reklamowekatalogi ofertowe
 • projekty etykiet, metek, przywieszek
 • proste projekty typu ulotki reklamowewizytówki
 • kalendarze, teczki firmowe
 • papier firmowy, druki samokopiujące

Gdzie znajduje zastosowanie grafika rastrowa?

 • reklamy w social media
 • retusz fotografii cyfrowych
 • webdesign
 • banery internetowe
 • proste projekty typu ulotki, wizytówki


« Wróć
Poznaj opinie naszych klientów
cudzysłów Zamawialiśmy w firmie Agmis-Druk pudełka na obuwie i jesteśmy zadowoleni ze współpracy. Wysoka jakość świadczonych usług, zlecenia były realizowane w ustalonym terminie. Polecam!
google Danuta Dawidowska
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Zlecone ulotki, super wykonanie, szybki czas realizacji. Polecam!!!
google nico west
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Szybki czas realizacja, super jakość i cena.
google Luki PGN
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Bardzo miły właściciel, wydruki A4 dobrej jakości, wszystko przebiegło bezproblemowo i w miłej atmosferze, szczerze polecam!
google Aleksandra
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Jestem bardzo zadowolony z usług tej firmy. Regularnie zamawiam u nich kartoniki na obuwie, które są solidne i dobrze wykonane. Zamówienia są realizowanie szybko i bezproblemowo. Polecam tę firmę wszystkim, którzy szukają praktycznych i solidnych opakowań.
google AGABUT
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Oprawy pięknie i solidnie wykonane. Na pewno tu wrócę. Polecam wszystkim.
google Aneta Loks
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Ulotki bardzo dobrze wykonane, jakościowo top. Polecam 🤝
google Leszek Cajgler
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z firmą Agmis druk u której zamawiam głównie opakowania kaszerowane a także różnego rodzaju druki, katalogi, ulotki itd.Z całą pewnością poleciłabym każdemu współpracę z tą firmą. Szybka komunikacja czy to mailowa czy też telefoniczna i szybkie wykonanie usług w dobrej cenie. Polecam każdemu!
google DAMIAN MACIEJEWSKI
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Profesjonalne usługi.Szybki termin realizacji .Przemili właściciele. Polecam
google Beata
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka