Drukarnia opakowań tekturowych i druki reklamowe
10/05/2024

Krótka historia kalendarza od czasów starożytnych do współczesności



SPIS TREŚCI
1. Krótka historia kalendarza od czasów starożytnych do współczesności
2. Jak Słowianie liczyli czas?
3. Kiedy powstał kalendarz juliański?
4. Kiedy powstał obecny kalendarz?
5. Do czego służy kalendarz?
6. Jakie są dzisiejsze papierowe rodzaje kalendarzy?
 

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się historii kalendarza oraz jego przeznaczeniu. Czy zastanawiałeś się kiedyś, do czego służy kalendarz? Dlaczego jest tak ważny w naszym życiu i jak powstał? Dowiesz się, jaki kalendarz obowiązywał przed naszą erą oraz jak powstał nasz współczesny kalendarz. Co dało początek np. kalendarzom księżycowym? Skąd się wzięły takie jednostki czasu jak miesiące i lata, podział na tygodnie, nazwy miesięcy? Zastanowimy się również nad tym, jak Słowianie liczyli czas i jakie znaczenie miało to dla ich rytmu życia na co dzień. Przygotuj się na fascynującą podróż w przeszłość i odkryj tajemnice jednego z najważniejszych wynalazków ludzkości! Z nami możesz uzupełnić swoją wiedzę.

Słowo kalendarz wywodzi się z łacińskiego „kalendae” i oznacza pierwszy dzień miesiąca, albo od greckiego słowa „kaleo”-zwołuję. U Rzymian, na początku każdego miesiąca arcykapłan zwoływał mieszkańców i ogłaszał długość miesiąca i przypadające w nim dni świąteczne. Księgę, w której zapisywano wydatki, święta, zmiany faz księżyca nazywano „calendarium”. Na pytanie kto wynalazł kalendarz nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Historia kalendarza bowiem zaczyna się p.n.e, kiedy to wiele cywilizacji używało różnych kalendarzy do mierzenia czasu (np. niezwykle precyzyjny kalendarz Majów pochodzący z VX wieku p.n.e ). Stworzenie pierwszych kalendarzy przypisuje się Babilończykom i Egipcjanom. Zaobserwowali oni następujący po sobie cykl zmian pór roku i zjawisk przyrody. Dało to początek kalendarzowi księżycowo-słonecznemu. Kalendarz egipski składał się z 365 dni i podzielony był na trzy sezony po cztery miesiące każdy. Dodatkowo posiadał „mały miesiąc”, który liczył 5 dni. Dzięki temu upływ czasu mierzono w cyklach opartych na ruchu wokół słońca.

Jak Słowianie liczyli czas?

Słowianie mieli własne sposoby liczenia czasu. Ich kalendarz opierał się na fazach księżyca oraz obserwacji natury. W ten sposób określali porę roku, a także planowali swoje działania. Pory roku wyznaczały kolejne lata, a fazy księżyca kolejne miesiące. Używane przez nas współcześnie słowo „miesiąc” dawniej oznaczało Księżyc. Słowianie dzielili rok na 12 miesięcy, z których każdy miał swoją nazwę. Nazewnictwo miesięcy często odwoływało się do zjawisk przyrodniczych występujących w danym miesiącu. Na przykład czerwiec nazywano „czerwień”, a lipiec „lipień”. U Słowian podział miesiąca na tygodnie pojawił się względnie wcześnie. Słowiański tydzień liczył 5 dni. Dlatego środa, będąca 3 dniem tygodnia, była dokładnie w środku. Podobnie jak w innych kulturach, Słowianie uznawali pewne dni za szczególnie ważne lub niebezpieczne. Były to np. dni pechowe czy też dni sprzyjające różnym czynnościom, takim jak śluby czy podróże. Liczenie czasu było dla nich bardzo istotne i wpływało na wiele aspektów życia codziennego.

Kiedy powstał kalendarz juliański?

Kalendarz juliański (kalendarz słoneczny) został wprowadzony przez Juliusza Cezara w 45 roku przed naszą erą. Składał się on z 12 miesięcy i liczył 365 dni, a co cztery lata dodawano rok przestępny. Był to pierwszy kalendarz oparty na matematycznych obliczeniach. Posługiwano się nim przez wiele wieków nie przejmując się faktem, iż spóźniał się o 1 dzień co 128 lat. Kościoły wschodnie nadal posługują się kalendarzem juliańskim w wersji uwspółcześnionej (kalendarz neojuliański). Ciekawostką jest fakt, iż przy zmianie kalendarza juliańskiego na gregoriański (obecny kalendarz) ustalono, że po 4 października nastąpił 15 dzień tego miesiąca. Chodziło o doprecyzowanie przebiegu lat przestępnych i równonocy wiosennej.

Kiedy powstał obecny kalendarz?

Zgodnie z obecnymi założeniami kalendarz, który stosujemy we współczesnym świecie, opiera się na kalendarzu gregoriańskim. Kalendarz ten wprowadził papieża Grzegorza XIII we Włoszech w 1582 roku. Spowodowane było to błędami w kalendarzu juliańskim. W kalendarzu gregoriańskim, opartym na zasadzie rocznego obliczania czasu, rok to czas potrzebny Ziemi na dokonanie jednego pełnego obrotu wokół słońca. Wynosi on 365 dni (366 w latach przestępnych) i rozpoczyna się 1 stycznia. W porównaniu więc do swojego poprzednika kalendarz gregoriański posiadał dokładniejsze wyliczenia długości roku i miesiąca. Zapewniło mu to długotrwałe zastosowanie. Ciekawostką jest fakt, iż w pracach nad stworzeniem tego kalendarza brali udział astronomowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwsze kalendarze, które ukazały się w Polsce, były wydawane w języku łacińskim, a ich autorami byli duchowni katoliccy. Jednak od momentu wprowadzenia kalendarza gregoriańskiego, pojawiły się różne jego modyfikacje i zmiany. Kalendarz gregoriański, mimo iż jest bardziej precyzyjny niż większość rachub czasu, to nie jest jednak najdokładniejszy.

Do czego służy kalendarz?

Kalendarz to narzędzie, które pomaga nam w odmierzaniu czasu i jego organizacji. Pozwala zoptymalizować nasze działania, zaplanować czas z rodziną, czy ważne wydarzenia. Kalendarz jest niezbędnym elementem w życiu każdego człowieka, który chce mieć kontrolę nad swoim czasem i efektywnie go wykorzystywać. Oprócz podstawowej funkcji informacyjnej kalendarz oferuje wiele dodatkowych opcji.
Można w nim zaznaczać ważne wydarzenia, takie jak rocznice czy urodziny bliskich osób. Kalendarz może również pomóc w planowaniu dłuższych projektów, czasu wolnego, wakacji. W dzisiejszych czasach wiele osób korzysta z elektronicznego kalendarza, który oferuje jeszcze więcej możliwości, takich jak synchronizacja z innymi urządzeniami czy przypomnienia o wydarzeniach. Kalendarz może także być doskonałym nośnikiem reklamy (kalendarze reklamowe) lub designerskim gadżetem (kalendarz książkowy).
Nie ważne, czy korzystamy z kalendarza papierowego czy elektronicznego, ważne, aby mieć jedno miejsce, w którym zapisujemy wszystkie daty, terminy i plany, dzięki czemu zawsze będziemy mieć kontrolę nad swoim czasem i efektywnie go wykorzystamy.

Jakie są dzisiejsze papierowe rodzaje kalendarzy?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów papierowych kalendarzy. Jednym z popularniejszych jest kalendarz ścienny, który wiesza się na ścianie i zawiera miesięczny widok na cały rok. Kalendarze biurkowe, będące mniejsze od ściennych, umieszczane na biurkach lub innych powierzchniach i często mające dodatkowe funkcje, takie jak rozbudowane kalendaria do wpisywania notatek czy przypomnień. Kolejnym rodzajem są kalendarze planerowe, które pozwalają na szczegółowe planowanie czasu i mają rozbudowaną listę zadań do wykonania. Kalendarze książkowe, zwykle w formacie A5 lub mniejszym, przypominają tęgi notes i idealnie nadają się do noszenia w torebce czy plecaku. Oprócz kalendarzy tradycyjnych, dostępne są również kalendarze okolicznościowe, które często posiadają dekoracyjne elementy i dedykowane są określonym wydarzeniom, takim jak rozpoczęcie roku szkolnego, walentynki Większość dzisiejszych papierowych kalendarzy ma przemyślaną i estetyczną szatę graficzną i stanowią nie tylko narzędzie do planowania, ale również element dekoracyjny i reklamowy.

 


 

-

 


« Wróć
Poznaj opinie naszych klientów
cudzysłów Mieliśmy przyjemność współpracować z Drukarnią podczas organizacji Chrztu Św. Drukarnia wykonywała dla nas personalizowane bileciki do upominków oraz tablicę powitalną i wierszyki, ktore zdobiły stoły podczas uroczystości. Polecam Drukarnie Agmis - bardzo dobra jakość druku, szybki termin realizacji i konkurencyjne ceny 🙂
google Honorata Ochotna
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Ekspresowy serwis i w bardzo dobrej cenie. Wizytówki bardzo dobrej jakości. POLECAM!
google Rafał Pawluczuk
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Zamówiłam katalog i jestem w pełni zadowolona! Zaskakująco krótki czas realizacji i wysoka jakość druku, bardzo miły i pomocny właściciel. Zdecydowanie polecam:))
google Asia Dabek
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Polecam Agmisdruk!Drukowałam 20szt. voucherów. Bardzo dobry kontakt, szybka realizacja i przystępne ceny! 🙂
google Mary Bright
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Chciałbym serdecznie polecić tę drukarnię! Zleciłem wykonanie ulotek i zostałem mile zaskoczony szybkością realizacji zamówienia oraz konkurencyjną ceną. Jakość druku była na wysokim poziomie, a cały proces zamówienia przebiegł sprawnie i bezproblemowo. Zdecydowanie wrócę przy kolejnej okazji. Dziękuję za profesjonalną obsługę!
google Kacper Ostrowski
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z firmą Agmis druk u której zamawiam głównie opakowania kaszerowane a także różnego rodzaju druki, katalogi, ulotki itd.Z całą pewnością poleciłabym każdemu współpracę z tą firmą. Szybka komunikacja czy to mailowa czy też telefoniczna i szybkie wykonanie usług w dobrej cenie. Polecam każdemu!
google DAMIAN MACIEJEWSKI
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Extra miejsce .Dziękujemy za zaproszenia Polecam tą drukarnie🙂🔥👌
google Roman Sawicki
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Wszystko super z szybkimi terminami
google Міша Іглінський
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Jestem pod dużym wrażeniem krótkiego czasu wykonania usługi introligatorskiej oraz estetyki wykonanej pracy. Stare, bezcenne, przedwojenne kroniki szkolne odzyskały dawne piękno. Stylizowana oprawa, ponowne zszycie i sklejenie pozwolą na zachowanie ich dla przyszłych pokoleń. Gorąco zachęcam do skorzystania z usług tej Firmy!
google Beata Trocha
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
cudzysłów Super obsługa wykonanie personel drukarnia na 6
google ewa szumacher
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka