Początkujący graficy często zaczynają swoją przygodę z projektowaniem wykorzystując bezpłatne programy graficzne. Takie rozwiązanie jest idealne na początek, ponieważ nie oferuje zbyt dużych możliwości. Bezpłatne programy graficzne są łatwiejsze w obsłudze i dostępne dla każdego. Darmowy program do tworzenia grafiki jednak zwiera mniej funkcji i dodatków w porównaniu z komercyjnymi. Duże firmy i korporacje z branży poligrafii i designu co oczywiste chętniej sięgają po płatny program graficzny. Korzystanie z komercyjnych profesjonalnych programów graficznych, oferuje oferuje dużo więcej specjalistycznych rozwiązań.
Jako głównych twórców oprogramowania graficznego należy wymienić Corel Corporation oraz Adobe Inc. Są to najwięksi giganci w swojej branży, którzy stworzyli najpopularniejsze i bezkonkurencyjne programy graficzne. Ich oprogramowanie wykorzystywane jest przez grafików na całym świecie. W ofercie obu firm znaleźć można najbardziej pożądane oprogramowanie służące do tworzenia grafiki wektorowej oraz grafiki rastrowej.
Corel Corporation oferuje kompletny pakiet aplikacji o nazwie CorelDRAW Graphics Suite. W skład tego pakietu wchodzą przede wszystkim: Corel Draw oraz Corel PhotoPaint. Corel Draw – profesjonalne narzędzie do tworzenia grafiki wektorowej. Corel PhotoPaint – narzędzie do edycji zdjęć oraz tworzenia grafiki rastrowej. Zaletą CorelDRAW Graphics Suite jest zdecydowanie to, że nie są potrzebne żadne dodatkowe programy, gdyż wszystko co niezbędne dla grafika jest w pakiecie.
Gdy grafik zdecyduje się jednak na programy firmy Adobe Inc. powinien zakupić na starcie dwa programy Ilustrator oraz Photoshop. Oba programy można by zaryzykować stwierdzeniem, że są jakiegoś rodzaju odpowiednikami Corel Draw i PhotoPaint. Mimo, że obaj producenci stworzyli naprawdę dobre programy, nie powinno się traktować ich równomiernie. Każdy z nich znacząco się różni, a co za tym idzie każdy z nich znajdzie swoich zwolenników i przeciwników. Adobe Inc. oferuje znacznie bogatszy wybór programów i aplikacji. Zapewne każdy z nas korzysta z popularnego i darmowego programu służącego do przeglądania plików pdf Adobe Acrobat Reader DC. Profesjonaliści często korzystają również z Acrobat Pro DC, który daje dużo większe możliwości i pozwala na profesjonalną edycję plików pdf.
Darmowe programy do tworzenia grafiki
Program GIMP znany wszystkim grafikom to odpowiednik komercyjnego programu Photoshop lub PhotoPaint. Jest nieco uboższy pomimo, że spełnia podobne zadania. GIMP służy do tworzenia grafiki rastrowej (bitmapowej) i udostępniany jest za darmo na zasadach GNU – licencje wolnego oprogramowania.
Program OpenOffice Draw wchodzący w skład Apache OpenOffice jest darmowym dość okrojonym odpowiednikiem Corel i Ilustrator. Do podstawowych projektów wektorowych wystarczy w zupełności.
W ostatnim czasie powstało sporo łatwych w obsłudze aplikacji on-line do tworzenia prostych projektów graficznych z przeznaczeniem na social media. Programy tego typu udostępniają przeróżne szablony, grafiki, fonty i zdjęcia. Najpopularniejsze programy tego typu to CANVA i CRELO oferują opcje bezpłatną z ograniczeniami lub komercyjną.
FastStone Photo Resizer
Bardzo użytecznym narzędziem dla grafików a zwłaszcza dla grafików tworzących na potrzeby Internetu jest również darmowy program FastStone Photo Resizer, który służy do masowej konwersacji zdjęć. Umożliwia on między innymi masową zmianę rozmiaru zdjęcia, rozdzielczości, nazwy, formatu itp.
Przykłady projektów graficznych na stronie: Projektowanie graficzne – drukarnia agmis druk